اطلاعیه 769 نمایندگی دانمارک / نروژ در ارتباط با حبس ، بازداشت و شکنجۀ خبرنگاران در ایران

بازداشت، حبس و شکنجۀ خبرنگاران فقط به جرم انجام وظیفه!

همواره مسئولان امر، موانع و محدودیت‌هایی بسیار جدی را بر سر راه حرفۀ خبرنگاری در ایران ایجاد می کنند. شمار زیادی از اهالی رسانه خانه‌نشین شدند و آن‌ها که سخت‌جان‌تر بودند به زندان افتادند یا به شکل‌های مختلف حذف شدند.

در اعتراض سال ۸۸ این هجمه و هجوم بار دیگر و با شدت بیش‌تر جامعه مطبوعات ایران  را درهم کوبید و تعداد زیادی از آنان را راهی زندان یا خارج از ایران کرد. تاسف بار اینکه برخی از این روزنامه‌نگاران هم اکنون نیزبا اتهامات واهی در زندانند و یا پس از بازگشت به ایران، دستگیر، محاکمه و زندانی شده‌اند. روزنامه نگارانی مثل سعید پورحیدر، که پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی به ایران بازگشت و به پنج سال حبس محکوم شد، ویا جیسون رضائیان خبرنگار ایرانی-آمریکایی واشنگتن‌پست که چند سال به اتهام جاسوسی بازداشت شده بود.

در آخرین گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز که در آخرین روز های سال میلادی 2015 منتشر گردید، آمده است:

ایران سومین زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران در سال2015

عیسی سحرخیز، سینا قلندری، احسان مازندرانی، سامان صفرزایی، آفرین چیت‌ساز و…

عیسی سحرخیز، طی ماه گذشته مجددا به ۲۱ ماه زندان محکوم شده است.این سومین حکم حبس عیسی سحرخیز در هفت سال گذشته است او قبلا در دو حکم جداگانه به سه سال و سپس یک سال و نیم زندان محکوم شده بود.

سینا قلندری خبرنگار ۳۰ ساله اهل کوهدشت به دلیل اطلاع رسانی در خصوص انتخابات برگزار شده در منطقه« بدون حضور در دادگاه» و برخورداری از فرصت دفاع به اتهام « نشر اکاذیب به وسیله سامانه های رایانه ای در فضای مجازی » به  دو سال حبس تعزیری محکوم شد.این خبرنگار کوهدشتی در سال گذشته با شکایت فرماندار به دلیل سئوالش مبنی برشایعۀ « پرتاب قرآن » توسط وی، مدت ۹ روز بازداشت شده بود.

احسان مازندرانی هفته گذشته آزاد شد اما: هوشنگ پوربابایی وکیل او میگوید: امید است آزادی موکلم با توجه به مقررات مندرج در قانون مجازات اسلامی، منجر به آزادی مشروط وی شود. ما درصددیم با توجه به ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی و با لحاظ اینکه موکل تقریبا نیمی از محکومیت خود را در زندان گذرانده، بتواند از آزادی مشروط بهره‌مند شود.

چندی قبل وکیل ‌مدافع سامان صفرزایی خبرنگار نشریه اندیشه پویا اعلام داشت:  دادگاه انقلاب موکلم را با استناد به ماده 610 قانون مجازات اسلامی و به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت به 5 سال حبس تعزیری محکوم کرده است وکیل مدافع سامان باردیگر در تاریخ 26 مرداد گفت: محکومیت موکلم از پنج سال حبس به دو سال حبس کاهش یافته است.

ما اعضای نمایندگی های دانمارک و نروژ کانون دفاع از حقوق بشر در ایران با استناد به مواد 8، 9 و 19اعلامیه جهانی حقوق بشر، هرگونه رفتار غیرانسانی را که سبب بی حرمتی، آزار و اذیت، حبس، شکنجه و نقض حقوق هموطنانمان باشد را محکوم میکنیم.

769

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

نمایندگی دانمارک-نروژ

 

این نوشته در اطلاعیه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.