اطلاعیه 737 کمیته دفاع از حقوق پیروان ادیان

دولت جمهوری اسلامی ایران پیروان دیگر ادیان و دگراندیشان را

به هیچ روی بر نمی تابد.

چهار شهروند عرب اهل اهواز (یونس الصرخی، عدنان بیانات،حربی الساری، مصطفی عبیداوی) در پی نشر فراخوانی در شبکه های اجتماعی، برای تمیز کردن خیابانی در این شهر به منظور برگزاری نماز عید فطر توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده اند

 

دکتر اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان در مجل،  طی نامه ای به شهردار خرمشهر از برگزاری “همایش نقد و بررسی فرقه های ضاله” که در آن از دین زرتشتی نام برده شده  انتقاد کرد. آقای اختیاری در نامه اعتراضی خود مینویسد: آئین زرتشتی در اصل 13 قانون اساسی توسط نظام جمهوری اسالامی تائید گردیده و از اینروست که ایرانیان زرتشتی کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی را دارا می باشند، جای تاسف بسیار است که این همایش در خرمشهر که نماد همبستگی کلیه ایرانیان از هر نژاد، قوم و دین در دفاع از خاک کشور است، برگزار شده و از آن تاسف بارتر اینکه از بودجه های دولتی برای ایجاد تفرقه استفاده شده است.

یکتا فهندژ سعدی شهروند بهایی اهل شیراز از سوی دادگاه انقلاب این شهر به اتهام “اجتماع و تبانی”و“تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند بهایی پیش تر در ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۰ از سوی مامورین اطلاعات شیراز بازداشت شد و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. اما حکم صادره در دادگاه نقض و او از اتهامات تبرئه شد. وی مجددا در ۲۷ خرداد ماه سال جاری در دادگاه انقلاب شیراز به قضاوت دکتر ساداتی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

ما اعضای کمیته دفاع از حقوق پیروان ادیان کانون دفاع از حقوق بشر در ایران،علاوه بر آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی درخواست پذیرش و اجرای کلیه مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق های آن را داریم و در ضمن اینگونه اقدامات غیرانسانی را محکوم دانسته، احترام و حفظ حقوق و حرمت تمامی افراد باورمند به عقاید و مذاهب گوناگون را با استناد به مواد ١٨ اعلامیه جهانی حقوق بشر،در میهنمان ایران، خواهانیم.

ماده 18اعلامیه جهانی حقوق بشر:

هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی دگراندیشی، تغییر مذهب و آزادی علنی و آشکار کردن آئین و ابراز عقیده، چه به‌صورت تنها، چه به‌صورت جمعی یا به‌اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و دیده‌بانی آن در محیط عمومی و یا خصوصی است.ماده ۱۹: هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده‌ای بدون نگرانی از مداخله و مزاحمت و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه‌ای بدون ملاحظات مرزی است

737

 کمیته دفاع از حقوق پیروان ادیان

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

این نوشته در اطلاعیه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.