نقض حقوق اقوام و ملل ایرانی درحکومت جمهوری اسلامی(مردادماه 1393)

به استناد :

ماده 3اعلامیه جهانی حقوق بشر که ھر کس حق زندگی ، آزادی و امنيت شخصی دارد.

و ماده 5 اعلامیه جهانی حقوق بشر که احدی را نمیتوان تحت شکنجه،  مجازات ﯾا رفتاری قرار داد 

که ظالمانه و ﯾا بر خلاف انسانيت،  شئون بشری و ﯾا موھن باشد:

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، چند روز قبل سربازی به نام فردین حاجی فرزند وهاب اهل روستای هاشم‌آباد با اسلحه گرم کشته شد.

آژانس کُردپا: یک زندانی سیاسی کُرد در زندان مرکزی مهاباد از ناحیه چشم دچار ناراحتی حادی می‌باشد.

آژانس کُردپا: یک کارگر١٨ ساله ساکن شهر سقز هنگام کار به دلیل سقوط از ارتفاع، جان خود را از دست داد.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، فرمانده‌ی انتظامی استان کرمانشاه از “طرح گسترده”‌ی جمع‌آوری بشقاب‌های ماهواره در “آینده‌ای نزدیک” خبر داد.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، یک جوان کُرد ساکن شهر جوانرود به نام یاسر محمودی به دلیل مشکلات اجتماعی و روانی اقدام به خودسوزی کرده است.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، چهار شهروند کُرد در روستاهای تابع شاهین‌دژ توسط مأموران امنیتی این شهر بازداشت گردیدند.

آژانس کُردپا: جلسه محاکمه مجدد لقمان و زانیار مرادی دو زندانی سیاسی کُرد در زندان رجایی شهر کرج با حضور وکیل مدافع آنها برگزار گردید.

آژانس کُردپا: هویت و اتهام وارده به فعالین سیاسی، روزنامه‌نگار و کارگری محبوس در زندان مرکزی مهاباد انتشار یافت.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا و بااستناد به یک منبع مطلع در زندان مرکزی ارومیه، روز چهارشنبه یکم مردادماه کیوان داودی زندانی سیاسی کُرد که با خطر جدی قطع پاهایش مواجه بود به منظور جراحی از زندان مرکزی ارومیه به یکی از بیمارستان‌های شهر ارومیه انتقال یافت.

خبرگزاری هرانا – باوجود فصل گرما زندانیان زندان مرکزی زاهدان از وسایل سرمایشی و امکانات بهداشتی مناسب محروم‌اند.

کوردستان میدیا: یک شهروند کُرد اهل روستای “توه‌سوران” از توابع شهرستان مریوان، پس از اینکه مزرعه‌اش از سوی نیروهای رژیم به آتش کشیده شد، توسط این نیروها بازداشت شد.

آژانس کُردپا: در ماه‌های اخیر به دلیل نبود برنامه‌ریزی نهادهای حکومتی، روز به روز جرائم و آسیب‌های اجتماعی درحال افزایش بوده و قتل عمد به شیوه‌ای چشمگیری روند صعودی می‌پیماید.

نُه شهروند کُرد در شهرهای سنندج، ماکو و بانه بازداشت گردیدند

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، اوایل ماه جاری ٤ شهروند کُرد در ماکو، شمالی‌ترین شهر استان آذربایجان‌غربی توسط مأموران امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، درپی اتهام روزه‌خواری به پنج جوان کُرد در کرمانشاه، حکم ٧٠ ضربه شلاق در مود آنها به اجراء درآمد.

عضویت پسر در احزاب کُرد، حبس پدر ٦٦ ساله در مهاباد را درپی داشت

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، رحیم رشی ساکن شهر مهاباد از زمان بازداشتش در یکم اسفندماه ٩٢ تنها یکبار دادگاهی شده و سرنوشت این شهروند کُرد همچنان نامعلوم می‌باشد.

آژانس کُردپا: یک کارگر کُرد ساکن منطقه صومای و برادوست ارومیه هنگام کار به دلیل سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، درپی انتقال ٤ زندانی عقیدتی به نام‌های حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید و جهانگیر دهقانی از زندان اوین به قزل‌حصار، آنان خواستار ارسال مجدد پرونده به شعبه ٣٢ دیوان عالی کشور شدند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، امروز دوشنبه سی‌ام تیرماه، رضا شریفی بوکانی پس از مراجعه به اداره‌ی اطلاعات شهر تهران توسط ماموران این اداره برای ٤ ساعت مورد بازجویی قرار گرفت.

“مرگ مشکوک” حداقل ٩ فعال سیاسی کُرد در زندان‌های ایران

آژانس کُردپا: به دلیل هرآنچه ” شکنجه و عدم رسیدگی پزشکی” عنوان شده دریک دهه‌ی اخیر حداقل ٤٣ زندانی سیاسی و عادی در زندان‌های ایران جان خود را از دست داده‌اند.

خبرگزاری هرانا – سعید حیدری شهروند ماهشهری که به‌تازگی از تشیع به تسنن تغییر مذهب داده بود، بازداشت شد.

به گزارش آبشار سنه . کم آبی و بحران آب در بسیاری از نقاط ایران و کردستان را در بر گرفته است .که معضلات بزرگ در فصل گرما برای مردم ایجاد شده است مردم دو منطقه (تپه مالان) و( تپه صالح آباد) شهر سقز که بیش از دوسیت نفر بودند نسبت به بی آبی در مقابل اداره آب و فاظلاب تجمع کردن و نسبت به این امر اعتراض نمودند.

آبشار سنه.. به گزارش خبرگزاری هرانا، محمود جنگی شهروند کرد اهل ارومیه ۵۰ روز پیش در منزل خود توسط ماموران اداره اطلاعات شهر مزبور بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

آبشار سنه .. به گزارش نیسان نیوز، «درویش زندی” اهل شهرستان بازرگان که به۱۵ سال زندان و تبعید به زندان بندر لنگه محکوم شده است، در زندان این شهرستان در وضعیت جسمی و روحی بدی به سر میبرد.

به گزارش آبشار سنه .. یک شهروند کرد در روستای بردیزی از توابع ارومیه به نام(عبدالله کریم پور) به دلیل فعالیت در فیس بوک توسط نیروهای امنیتی و سرکوبگر رژیم بازداشت و به منطقه نامعلومی منتقل کردند.

آبشار سنه . آسونیوز: به گزارش نیسان نیوز، صبحگاه امروز ۲ مرداد ۱۳۹۳ خورشیدی، در یکی ار مناطق مرزی «کوزه‌رش” شهرستان سلماس، نیروهای انتظامی تعدادی از شهروندان مرزنشین کورد را به ظن حمل کالای خارجی هدف شلیک مستقیم قرار دادند که بر اثر آن یک شهروند کورد به نام «محمد خانی‌زاده” به شدت زخمی شد.

کوردستان میدیا: در دو مکان از مناطق مرزهای مشترک اقلیم کُردستان و استان کرمانشاه، دوازده راس حیوان بارکش کولبران کشته شدند.

به گزارش وب‌سایت کُردستان میدیا، در این هفته مامورین منابع طبیعی رژیم اسلامی ایران در سروآباد، با حضور در “بهرام آباد” به عموم سقزچینان اعلام کرده‌اند که نمی‌توانند محصولات نیمه‌ فرآوری شده خود را برداشت کنند.

در زندان مرکزی مهاباد به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، یوسف آبخرابات، زندانی کُرد اهل مهاباد که به دلیل کار زیاد دچار آسیب دیدگی در شبکیه چشم شده، نیاز فوری به مداوا پزشکی در بیرون از زندان دار ولی  با انتقال وی برای درمان ممانعت میشود.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، نظامیان حکومتی در مناطق مرزی استان کرمانشاه یک شهروند کُرد به نام سالار شاهمرادی را هدف تیراندازی مستقیم قرار دادند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، یک زن ساکن شهر پیرانشهر به نام نسرین حسین‌پور به دلیل آنچه “فقر معیشتی” خوانده می‌شود اقدام به خودسوزی کرد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۵۳ روز پیش شش تن از شهروندان کُرد توسط اطلاعات سپاه پاسدارن بازداشت شدند که ۳ نفر از آنان همچنان در بلاتکلیفی و بازداشت به سر می برند.

طبق گزارش رسيده به سازمان حقوق بشر اهواز، روز سه شنبه 29/7/2014 مصادف با روز عيد فطر در اهواز، نيروهاى امنیتی یک فعال اهوازى بنام اسد صالحى فرزند زيدان، 23 ساله، مجرد، در خانه اش دستگير و به مكان نامعلومى منتقل كرده اند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، افشین ندیمی به دلیل بیماری “ریه” دچار مشکلات تنفسی شده است افشین ندیمی آبان‌ماه ٩٢ بازداشت و از آن زمان تاکنون از بیماری رنج می‌برد.

 آزادی مشروط دو زندانی سیاسی کُرد در سقز

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، دو زندانی سیاسی کُرد به نام‌های کامل و غریب شریف‌زاده پس از ١٢ ماه حبس در زندان مرکزی سقز، بیستم تیرماه جاری بطور مشروط از زندان آزاد گردیدند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، یک جوان کُرد به نام عبدالرحمن ابراهیم‌پور فرزند عارف از سوی مأموران مسلح حکومتی در شهرستان اشنویه به قتل رسید.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، مسئولان زندان مرکزی مهاباد از انتقال سه فعال سیاسی کُرد به خارج زندان جهت معاینه و معالجه پزشکی ممانعت می‌کنند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، شهروندان پیرو اهل سنت در شهر سنندج که دیروز را به عنوان عید فطر تعیین و در مساجد سطح شهر آن را اعلام کرده بودند از سوی گارد ویژه ناجا مورد یورش قرار گرفتند.

آژانس کُردپا: جمعی از فعالین سیاسی و صنفی کُردستان با انتشار نامه‌ای از رضا شریفی‌بوکانی در برابر اتهامات وزارت اطلاعات حمایت بعمل آوردند. در این نامه آمده است: رضا شریفی‌بوکانی تنها یک فعال حقوق‌بشر است.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، افسانه بایزیدی دختر دانشجوی کُرد که روز پنجم تیرماه امسال از سوی نیروهای اطلاعاتی در منزل شخصی در شهر بوکان بازداشت شده، تاکنون سرنوشت وی نامعلوم و این باعث نگرانی خانواده و بستگان این دختر دانشجو شده است. و مادر ٦٥ ساله  وی در مقابل اداره اطلاعات بوکان تحصن کرده است.

آژانس کُردپا: یکی از قربانیان حمله‌ی شیمیایی به نودشه در سال ٦٦ به علت جراحات ناشی از سلاح شیمیایی جنگ، در یکی از بیمارستان‌های شهر کرمانشاه جان خود را از دست داد.

اداره اطلاعات پنج جوان کُرد در خوی و نقده را بازداشت کرد

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، دو جوان کُرد ساکن روستای “چقل مصطفی” از توابع نقده از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ١٠ روز بازجویی در اداره اطلاعات این شهر به زندان مرکزی این شهر انتقال یافتند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، هم‌اکنون بیش از ١٠ شهروند کُرد که در مناطق مختلف استان آذربایجان‌غربی توسط مأموران اطلاعاتی ایران بازداشت شده‌اند در وضعیت نامعلومی بسر می‌برند.

به گزارش وب‌سایت کردستان میدیا، روز سەشنبه هفتم مردادماه سال ١٣٩٣، یکی از فروشندگان مواد مخدر که با همکاری رژیم و عوامل رژیم در بوکان در حال فعالیت بود، به ضرب تبر کشتە شد.

کوردستان میدیا: شورای روحانیون در سنندج با اعمال فشار بر ماموستایان آیینی شهر در پی اعلام روز مقرر ولایت فقیه به عنوان عید فطر بوده است.

کوردستان میدیا: یک شهروند کُرد از سوی نیروهای انتظامی رژیم اسلامی ایران در جاده‌ی الک ــ سرابکام از توابع شهرستان کامیاران، مورد هدف شلیک مستقیم قرار گرفت و پس از اصابت گلوله جان باخت.

کوردستان میدیا: یک کارگر کُرد در حین کار دچار برق‌گرفتگی شده و پس از انتقال به بیمارستان به دلیل کم‌کاری و سهل‌انگاری پرسنل بیمارستان جان باخت.

کوردستان میدیا: پس از گذشت یک سال و نیم، به دلیل جنسیت نصف دیەی دانش‌آموزان شین‌آباد از سوی بیمە پرداخت شد و این نیز اعتراض خانوادەهای آنان را در پی داشت.

کوردستان میدیا: دومین شهروند کُرد طی چند روز اخیر در منطقەی مرزی شیخ صله شهر ثلاث باباجانی نیز بر اثر شلیک مستقیم نیروهای رژیم، کشتە شد.

آژانس کُردپا: نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران در شهر سردشت، ضمن تلف نمودن ٣١ رأس از احشام واسب های ‌کولبران، ٤ راس اسب آنان  را نیز زنده زنده به آتش کشیدند.

آژانس کُردپا: جسد یک جوان ٢٩ ساله کُرد ساکن یکی از روستاهای شهرستان جوانرود به صورت حلق‌آویز شده، پیدا شد.

آژانس کُردپا: دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران در سقز برای آزادی موقت سه شهروند بازداشتی تا روز دادگاهی، درخواست تودیع وثیقه ١٥٠ میلیون تومانی کرده است.

خبرگزاری هرانا – طی دو روز گذشته «سالار کلاشی» و «حسن بانی‌هیله» دو کوله بر کرد در منطقه ثلاث باباجانی به ضرب گلوله مستقیم نیروی انتظامی از پای درآمدند.

آسونیوز: به گزارش نیسان نیوز، در ادامه اعمال سیاستهای تفرقه افکنانه حکومت  بعد از اتمام بخشی از پروژه‎های مسکن مهر شهرستان خوی، حدود ۵ هزار شهروند آذری‌زبان غیر بومی جهت اسکان در این ساختمان‌ها نام‌نویسی کردند. پیشتر نیز فرماندار خوی اعلام کرده بود.

آسونیوز: براساس خبر منتشره ی نیسان نیوز، وضعیت زندان شهرستان سلماس به لحاظ بهداشتی، کیفیت غذا، تفکیک جرایم و سوء مدیریت در بحران جدی بسر می‌برد و این امر تحمل کیفر برای زندانیان را بیش از پیش سخت‌تر کرده است.

خبرگزاری هرانا – جمعی از کارگران نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به عدم دریافت یک ماه ونیم حقوق، صبح روز دوشنبه (۶ مرداد ماه ۹۳) دست از کار کشیده ودر محوطه کارخانه مقابل ساختمان امور اداری مجتمع تجمع کرده‌اند.

 ”علی احمد سلیمان”، “مصطفی علی احمد”، “همن حسن زاده”، “علی افشاری”، “کیوان اسماعیلی مامدی” و “بهروز آلخانی” هفت زندانی کُردی هستند که در شرایط وخیم جسمی به سر برده و نیاز به مداوا در بیمارستان دارند.ولی از اعزام آنان به بیمارستان جلوگیری می شود.

هرانا – اسد صالحی از فعالین عرب روز گذشته به‌دلیل دیدار با خانواده زندانیان اعدام شده بازداشت شد.

هرانا – نیروی انتظامی شهرستان کلیبر، از حضور جمعی از فعالین مدنی در قلعه بابک جلوگیری کردند.

هرانا – قاسم داغری مین روب هنگام پاکسازی میادین مین در استان خوزستان بر اثر انفجار مین مجروح شد.

بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، گارد زندان به صورت متناوب به سلول‌های زندانیان سیاسی یورش می‌برد و آنها را مورد ضرب و جرح و توهین قرار می‌دهند و حداقل وسایل شخصی زندانیان را تخریب و یا با خود می‌برند.

سازمان عفو بین‌الملل درباره احتمال اعدام قریب‌الوقوع رسول حُلومی، محکومی که در ۱۷ سالگی مرتکب جرم شده و اکنون ۲۲ ساله است خبر داد.

آژانس کُردپا: در ادامه فشار نهادهای نظامی بر شهروندان کُرد در مناطق کُردنشین ایران، ماموران نیروی ناجا اقدام به جمع‌آوری دیش‌های ماهواره در یکی از روستاهای شهرستان پاوه کردند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، درپی شلیک نیروهای انتظامی در شهر مرزی ثلاث‌باباجانی یک شهروند کُرد به نام وزیر محمودی فرزند حسین جان خود را از دست داد. وی ٤٥ ساله و رانندۀ یک خودرو تویوتا بوده است.

آژانس کُردپا: سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی در شهر کرمانشاه احکام اعدام دو زندانی را در ملاء‌عام به مورد اجراء درآورد.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، علی افشاری که مدت چهار سال است در بازداشت به‌سر می‌برد، دچار چندین بیماری بوده و به‌طور مداوم مسئولان زندان ارومیه و نهادهای امنیتی با درمان پزشکی وی در بیرون از زندان مخالفت می‌کنند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، شرایط بد بند ٧ زندان مرکزی بندر عباس و برخوردهای غیرانسانی مأموران امنیتی، کریم موسی‌زاده را مجبور به اعتصاب غذا کرد.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، افسانه بایزیدی دختر دانشجوی کُرد که روز پنجم تیرماه امسال از سوی نیروهای اطلاعاتی در منزل شخصی در شهر بوکان بازداشت شده، تاکنون در بازداشت بسر می‌برد.

آژانس کُردپا: نیروهای اطلاعاتی در شهر بوکان به بهانه نگهداری سلاح گرم در منزل یکی از ساکنین روستای قرموسالی رفته و به اعضای این خانواده توهین و بی‌حرمتی کردند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، یک کاسبکار کُرد اهل مهاباد به نام سیدکمال ابطحی هدف تیراندازی مستقیم مأموران نظامی روستای “چیانه” قرار گرفت.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، شامگاه سه‌شنبه بیست و یکم مردادماه، سالار آذریه ١٧ ساله و فرزند اسکندر براثر شلیک نیروهای نظامی جان خود را از دست داد.

 به گزارش سایت «کرمانشاه پست»علی محمد اسلام پور، سردبیر نشریه «نوای وقت» و فرزاد پورمرادی مدیر سایت خبری «کرمانشاه پست» به دادسرای عمومی و انقلاب کرماشان احضار شدند. همچنین امیر صالحی دبیر «حزب مردم‌سالاری» و مدیر سایت این حزب در استان کرماشان نیز ساعاتی را در بازداشت به سر برده است.

به گزارش نیسان نیوز، نیروهای وزارت اطلاعات خانواده‌ی زندانی اعدام شده‌ی کورد “رضا اسماعیلی مامدی” در روستای دریک از توابع شهرستان سلماس، را مورد آزار و اذیت قرار داده و با احضار مکرر آنها به ستاد خبری اطلاعات سلماس، به آنها اخطار داده اند در صورتی که یا به عضویت بسیج فعال درنیایند و یا همکاری مستقیم با ستاد خبری نداشته باشند، فرزندان‌شان از تحصیل در دانشگاههای دولتی محروم خواهند شد. هم اکنون یک خواهر و برادر از خانواده‌ی اسماعیلی مامدی در دانشگاه نازلوی ارومیه مشغول تحصیل هستند.

سه شهروند سنندجی از سوی قاضی دادگاه انقلاب سنندج، مجموعا به 2 سال و 6 ماه حبس و 5 میلیون تومان جزای نقدی و 100 میلیون تومان وثیقه محکوم شدند.

عادل سعدونی و صالح تامولی دو فعال سایبری اهوازی، پس از احضار به “عملیات کارون” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، احمد حافظی طرفی جوان 22 ساله‌ی اهوازی، روز چهارشنبه 11 تیرماه 1393، در مسیر چذابه در نزدیکی شهرستان بسیتین (بستان) از توابع اهواز، به علت انحراف جزیی خودرویش، در حاشیه جاده با مین ضد تانک برخورد کرده و بر اثر انفجار جان باخت.

بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، گارد زندان به صورت متناوب به سلول‌های زندانیان سیاسی یورش می‌برد و آنها را مورد ضرب و جرح و توهین قرار می‌دهند و حداقل وسایل شخصی زندانیان را تخریب و یا با خود می‌برند.

با گذشت کمتر از دو هفته از راهپیمایی و مراسم یزله‌خوانی روز عید فطر در اهواز ، ماموران وزارت اطلاعات در اقدامی هماهنگ، به بازداشت گروهی از بانیان این مراسم اقدام کردند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، بازداشت و محکومیت فعالان جامعه‌ی مدنی در ایران از سوی کارشناسان حقوق‌بشر سازمان ملل طی اعلامیه‌ای مطبوعاتی مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، حدود دو هفته قبل دو خواهر و برادر مهابادی به اتهام “اقدام علیه نظام” و “تبلیغ مسیحیت” توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردیدند.

آژانس کُردپا: نزدیک به صد کارگر شرکت فولاد زاگرس در مقابل وزارت کار و مجلس اسلامی در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، فایق حسینی فعال کارگری که اخیرا  بارها به اداره اطلاعات شهر مهاباد احضار شده بود به دلیل فشار ماموران وزارت اطلاعات بالاجبار از ایران خارج گردید.

آژانس کُردپا: براثر شلیک نیروهای انتظامی به خودروی شخصی یک شهروند مدنی در سردشت، یک دختر بچه که در ماشین بوده به شدت زخمی گردید.

آژانس کُردپا: به سبب هرآنچه “سخت‌گیری‌های بانکی” عنوان شده،یک کارخانه‌دار ایلامی خود را به آتش کشید.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، روز گذشته، نوزدهم مردادماه شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران ٥ زندانی عقیدتی کُرد را که چهار سال و نیم اخیر را در بلاتکلیفی بسر برده‌اند، احضار کرد.

بنا گزارش رسیده به آرازنیوز، ۲۳ مرداد ماه تعدادی از فعالین ملی- مدنی شهرهای استان اردبیل مطابق روال هر ساله، قصد صعود به قله ساوالان را داشتند، که ماموران امنیتی و انتظامی با مسدود کردن جاده پناهگاه ساوالان مانع صعود اکثر آنان شدند.

به گزارش خبرگزاری فرات, در دو روز گذشته, جنگل‌ها و مراتع روستاهای «دره‌وران در منطقه مرزی 3 بار, «کانی‌تمرخان» واقع در منطقه جانه‌وره مرویان, «وشکه‌لان» در منطقه سرشیو, «شهرک جوجه‌سازی» , «بیله و پیله» واقع در مریوان دچار آتش‌سوزی شدند.

بنا به گزارش یک منبع موثق به خبرگزاری فرات, صبح دیروز , سه‌شنبه, 12 اگوست در نشست فرمانداری شهر مهاباد نماینده خامنه‌ای و امام جمعه مهاباد به نام «ملا قادر سهرابی » گفته است: با توجه به اطلاعاتی که بدستمان رسیده بیش از 50 شهروند مسلمان مهابادی به دین مسیحیت گرویده اند لذا وقتی نیروهایمان به آنها خمله کردند اکثرشان به عراق متواری شدند و ما توانستیم شماری را دستگیر کنیم که حکم حبس هم برای آنها صادر شده است، جرم آنها ارتداد است و باید اعدام شوند .

کوردستان میدیا: نیروهای امنیتی رژیم اسلامی ایران به دلیل دیدار با خانوادەهای زندانیان سیاسی و اعدام‌شدگان سیاسی، چندین تن از فعالین عرب اهوازی را بازداشت کردند.

بە گزارش وب‌سایت کردستان میدیا، یک عکاس کرد بدون اتهام مشخصی بە نام “خالد رحیمی” اهل روستای “قوزقلو” افشار توسط نیروهای اطلاعات رژیم ایران در شاهین‌دژ بازداشت شد.

آسونیوز: زنداني سياسي كريم موسي‌زاده دارای ٣٣ سال سن و از هموطنان كرد كه به‌صورت تبعيد در زندان مركزي بندرعباس زنداني است در اعتراض به شرايط و برخوردهاي غيرانساني بازجويان وزارت اطلاعات و قاضي به‌اصطلاح ناظر بر زندان دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، روز گذشته اداره اماکن نیروی انتظامی سقز به مسئولان کمپین کمک‌رسانی به آوارگان شنگال اعلام کرده که روز دوشنبه آخرین روز جمع‌آوری کمک‌های مردمی خواهد بود.

آژانس کُردپا: سه فعال سیاسی کُرد که یکی از آنان روحانی می‎باشد از سوی دادگاه انقلاب شهر مهاباد به ١١ سال و شش‌ماه زندان محکوم شدند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، روز جمعه، بیست و چهارم مردادماه یکی از زندانیان سیاسی در ارومیه به نام احمد تمویی از سوی دفتر حفاظت اطلاعات زندان مرکزی احضار گردید. این زندانی کُرد پس از امتناع از حضور در دفتر حفاظت زندان، به سلول انفرادی انتقال یافت.

آژانس کُردپا: به دستور اداره‌ی اماکن عمومی سنندج، موسسه‌های تصویر برداری موظف‌اند تا قبل از مونتاژ مراسم عروسی شهروندان سنندجی، آن را جهت کنترول به اداره‌ی اماکن عمومی تحویل دهند.

 به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، دو جوان اهل شهرستان دیواندره در استان کُردستان به نام‌های امجد علی‌زاده و عبدالله از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج محاکمه شدند. “عضویت در احزاب کُرد اپوزسیون” اتهامی بود که دستگاه قضایی ایران متوجه این دو شهروند کرده است.

 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران مجوز اکران اثر هنری یک کارگردان کُرد اهل اشنویه را صادر نکرد.به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، فیلم چاوەڕێ (انتظار) اثر هیمن آلانی که روایتی از افرادی‌ست که در ازای دریافت پول به جای قاچاقچیان، پشت میله‌های زندان قرار گرفته‌اند.

آژانس کُردپا: یکی دیگر از زندانیان کُرد اهل سنت در کرج علی‌رغم وضعیت نامناسب جسمی و روحی، از مداوای پزشکی وی در خارج زندان جلوگیری می‌شود.

گلوله نظامیان حکومت اسلامی ایران جوان ١٧ ساله را روانه بیمارستان کرد خبرنگار کُردپا در ثلاث باباجانی، هویت این جوان کُرد را فرهاد (جمشید) صدیقی‌منش فرزند حسین و ساکن روستای مرزی “بانی‌نار” شیخ‌صله اعلام کرد.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، روز گذشته یک جوان  ٢١ ساله‌ی سقزی ساکن روستای “جعفرخان” از توابع بخش زیویه سقز از سوی افرادی با دست و پای بسته، حلق‌آویز شده و به قتل رسیده‌است.

بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی و به نقل از فعالان حقوق بشر اهواز، شهاب عباسی ، اهل فلاحیه (شادگان) كه در حال سپری کردن دوران محكومیتش در زندان مركزی اردبیل است، در جمعه شب ٢٤ مردادماه 1393، مورد حمله دو نفر قرار گرفته و در حین ضرب و شتم ساق پای راست شكسته می‌شود.

بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، صدیق محمدی فرزند حسین، زندانی عقیدتی اهل سنت که در بند مجرمان مواد مخدر زندان قزلحصار نگهداری می‌شد، هفته پیش به دلیل اعتراض به رفتار توهین‌آمیز ماموران امنیتی بند 3 و حسین قدمی مسوول این بند، به عقاید مذهبی‌اش، مورد ضرب و شتم شدید جسمی و برخورد خشن فیزیکی ماموران این زندان قرار می‌گیرد و سپس به مکان نامعلومی انتقال داده می‌شود.

بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، 10 نفر از فعالان ملی مدنی آذربایجانی که در روز جمعه 24 مردادماه، از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شده بودند، آنها دست به اعتصاب غذا زدند. امروز سه تن از آنها با قرار وثیقه به صورت موقت ازاد شدند و بقیه همچنان در اعتصاب غذا هستند.  رحیم غلامی، آیدین ذاکری، میثم جولانی،جعفر رستمی، سعید حسینی، حمید قوتی، حبیب نگهبان، عیسی عزیزی، حسن جولانی و رضا قومی 10 فعال ملی مدنی دستگیر شده‌ای هستند که روز جمعه طبق روال هر ساله، قصد صعود به قله ساوالان را داشته‌اند، اما ماموران امنیتی و انتظامی با مسدود کردن جاده پناهگاه ساوالان و بازداشت آنها، مانع صعود آنها شدند

روز دوشنبه 27 مردادماه “غالب حسینی” فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای گذراندن 6 ماه حبس تعزیری به زندان مرکزی سنندج منتقل گردید.

بنابه گزارش كمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق انور حسین‌پناهی، چهارشنبه ٢٩ مرداد 1393، در مقابل درب منزل شخصی خود در تهران توسط سه تن از عوامل و نیروهای امنیتی اداره اطلاعات قروه به شدت مورد ضرب و شتم و تهدید جانی قرار گرفت؛ به طوری كه وی بر اثر ضربات شدید وارده، در بیمارستان بستری شده است

بازداشت یک روحانی اهل‌سنت در زاهدان : بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی ، این شهروند کرد اهل سنت که روز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه جاری، در ایست بازرسی ورودی زاهدان بازداشت شده بود هم اکنون در بازداشتگاه وزارت اطلاعات در شهر سنندج به سر می‌برد.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، انفجار یک خمپاره در ساختمان نیمه‌کاری در سنندج زخمی‌شدن دو کارگر کُرد را درپی داشت.

سربازی در سقز خود را حلق‌آویز کرد

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، یک سرباز نیروی انتظامی در شهرستان سقز به نام امیر مشیری با خودکُشی به زندگی خود پایان داد.

کوردستان میدیا: با احتساب جیره‌بندی اخیر ١٩٩ روستا در ارومیه، تعداد روستاهایی که در این استان با مشکل کم‌آبی مواجه‌اند به ٣٠٧ مورد افزایش پیدا کرد.

آسونیوز: بنا به اخبار منتشره، دو جوان اهل شهرستان دیواندره به نام‌های امجد علی‌زاده و عبدالله از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج، صبح چهارشنبه 29 مردادماه، محاکمه شدند. در این دادگاه، “عبدالله” یکی از متهمان به ٣ ماه زندان تعزیری محکوم شد و از حکم صادره برای امجد علی‌زاده خبر دقیقی در دست نمی‌باشد.

آسونیوز: صاحبان تالارهای عروسی در شهر سنندج به دستور اداره اماکن نیروی انتظامی این شهر اقدام به دیوارکشی میان زنان و مردان کردند. علی‌رغم اینکه زنان و مردان در سالن‌های برگزاری مراسم عروسی از یکدیگر جدا گردیده‌اند، کسانیکه که در تالارها مراسم عروسی برگزار می‌کنند باید اقدام به اخذ مجوز از اداره اماکن کنند.

آسونیوز: بر اساس خبر منتشره از سوی وبسایت خبری “نیسان نیوز”، “عبدالله حسینی” زندانی سیاسی کرد و از اهالی شهرستان خوی که هم اکنون در زندانی مرکزی ارومیه مدت زمان حبس خود را به سر میبرد، در وضعیت جسمی و روحی بدی به سر میبرد اما از انتقال وی به بیمارستان ممانعت به عمل می‌آید.

آژانس کُردپا: گروهی از پناهجویان کُرد ایرانی که قصد سفر از ترکیه به کشور ثالثی را داشتند توسط پلیس این کشور بازداشت شدند.

به گزارش آبشار سنه . ساعت 7/45 عصر امروز پنجشنبه 30 مرداد جمعی از فعالین سنندج و مردم ازادیخواه در خیابان فردوسی دست به تجمع زدند تا با راهپیمایی به سمت سه راه نمکی با محکوم نمودن جنایات تروریستی در عراق حمایت خود را از مردم جنگ زده این کشوربه خصوص مردم شنگال اعلام نمایند. این عمل درحالی انجام شد که طول خیابان به طور کامل در قرق نیروهای انتظامی بود اما فعالین جسورانه با بلند کردن تراکت و سر دادن شعار شروع به تجمع وراهپیمایی نمودند ولی علی رغم همراهی مردم، مورد هجوم نیروی پلیس قرار گرفتند. خبر ها حاکی از ان است که دو نفراز فعالین به نامهای کوروش بخشنده و زانیار دباغیان توسط مامورین بازداشت شده اند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، حادثه انفجار در یک کارگاه سطح شهر سنندج، مرگ نوجوانی ١٥ ساله به نام محمد صنعان را درپی داشت.

 کارگری ٤٤ ساله در یکی از شرکت‌های شهرستان چرداول در استان ایلام هنگام کار به دلیل سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد این کارگر که در یک کارگاه جوشکاری مشغول کار بوده پس از سقوط با زمین به علت فرو رفتن میلگرد بر سر و شکمش جان خود را از دست داد.

کوردستان میدیا: بیش از ٣٦% از روستاهای استان کردستان با مشکل کمبود آب بەویژه کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند.

 نقض حقوق اقوام و ملل ایرانی که در رژیم جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد توسط نهادهای امنیتی وزارت اطلاعات و سپاه و همچنین نیروی انتظامی می باشد .

دستگیر شدگان توسط نیروهای اطلاعاتی به محل های که در ادره اطلاعات است برده می شوند و زیر شکنجه های جسمی و روحی قرار می گیرند و مکانها برای خانواده های دستگیر شدگان نامعلوم است  .

و همچنین دستگیر شدگانی که توسط نیروهای امنیتی سپاه و یا نیروی انتظامی صورت میگیرد به روال ادراه اطلاعت می باشد اما درمحل های مربوط به خودشان میباشد که باز به روال اطلاعات می باشد چون همه نیروهای امنیتی در رژیم اسلامی مثل هم عمل می کنند.

شهروندانی که درکردستان کشته و یا زخمی میشوند توسط نیروهای اطلاعات و سپاه و همچنین نیروهای انتظامی صورت می گیرد. که بیشتر کشته و یا زخمی ها در مبدا و یا خروجی شهرها که در آنجا ایست بازرسی می باشد و اغلب مواقع به بهانه کالای قاچاق اتومبیل شهروندان را هدف تیراندازی قرار می دهند ومتاسفانه چندین دهه از این گونه موارد می گذرد وهیچ نهاد و یا مسئولی پاسخگو به این گونه رفتارها نیستند و تا به حال برای هیچ ماموری در این زمینه پرونده ای تشکیل نشده است وحتی به قوه قضائیه هم احضار نشده اند .

در رابطه با قتل و زخمی کردن کولبرها در کردستان که کولبری به علت نبود کار در کردستان و کولبران برای تهیه معاش زندگی خود و خانواده اش به ناچارربه کولبری روی می آوارند.ونیروهای انتظامی وامنیتی روزانه کولبرهای کرد را هدف گلوله های خود قرار می دهند و متاسفانه کشتن و زخمی شدن کولبرها در دستور کار نیروهای امنیتی و انتظامی رژیم قرارگفته است .

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران …. آلمان

 شهریار ایازی :

مسئول کمیته اقوام و ملل کانون دفاع از حقوق بشر در ایران 

 

این نوشته در گزارش ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.